Piotr Dziadzio, urodzony 16 września 1966 roku w Gorlicach, to znany polski geolog oraz urzędnik państwowy, który zdobył tytuł doktora nauk o Ziemi. Jego kariera zawodowa obejmuje szereg istotnych ról w polskiej administracji oraz mediach branżowych.
W latach 2004–2019 pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Wiadomości Naftowe i Gazownicze”, co przyczyniło się do jego uznania w środowisku geologów.
W 2019 roku Dziadzio został sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, gdzie jednocześnie pełnił rolę głównego geologa kraju aż do lutego 2020 roku. Ponadto był pełnomocnikiem rządu ds. polityki surowcowej państwa. Jego działalność w tym zakresie miała na celu dostosowanie strategii gospodarczej do potrzeb ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju.
W okresie 2019–2020 Dziadzio ponownie pełnił funkcje na szczeblu ministerialnym, zajmując stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu, a później, aż do 2023 roku, był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Głównym Geologiem Kraju.
Życiorys
Piotr Dziadzio to postać o bogatym życiorysie zawodowym. Urodził się w Mszance pod Gorlicami, gdzie ukończył szkołę podstawową. Następnie w latach 1981–1986 kształcił się w Technikum Geologicznym imienia Stanisława Staszica w Krakowie, chcąc zdobyć tytuł technika geologa, specjalizując się w poszukiwaniach geologicznych.
W 1992 roku z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obronił pracę magisterską w zakresie stratygrafii oraz poszukiwań geologicznych. Jego pasja i ciężka praca zaowocowały uzyskaniem w 1999 roku, w Państwowym Instytucie Geologicznym, stopnia doktora na podstawie rozprawy dotyczącej sedymentologii miocenu w stuprocentowym zakresie.
Kariera zawodowa Piotra Dziadzio rozpoczęła się w 1992 roku, kiedy to dołączył do Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk. Następnie, w latach 1993-2006, pracował jako geolog w PGNiG S.A. w Gorlicach, gdzie jego wkład w rozwój branży był nieoceniony. Jako dyrektor zarządzający w spółce Narzędzia i Urządzenia Wiertnicze Sp. z o.o. w Gorlicach działał w latach 2006–2011, co tylko potwierdziło jego umiejętności kierownicze.
W kolejnych latach, do 2013, Piotr Dziadzio współpracował z różnymi prywatnymi firmami zajmującymi się wydobywaniem surowców. Od 2014 roku był zatrudniony w Instytucie Nafty i Gazu – Państwowym Instytucie Badawczym, gdzie jego wiedza i doświadczenie przyczyniły się do rozwoju instytucji.
W 2004 roku objął stanowisko redaktora naczelnego czasopisma „Wiadomości Naftowe i Gazownicze”, gdzie pełnił tę funkcję przez długie piętnaście lat, aż do lipca 2019. Dziadzio był również czynny w Polskim Towarzystwie Geologicznym, gdzie pełnił funkcję członka Zarządu Głównego w latach 2001–2008 oraz był częścią International Association of Sedimentologists. Ponadto, w 2016 roku został sekretarzem generalnym Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.
W życiu publicznym Piotr Dziadzio odgrywał istotną rolę w polityce surowcowej kraju. 1 sierpnia 2019 roku został wiceministrem środowiska oraz głównym geologiem kraju, co kontynuował do przekształceń ministerialnych w listopadzie tego samego roku, kiedy to objął urząd sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu.
W okresie swojej kariery uzyskał uprawnienia geologiczne kategorii I oraz stopień dyrektora górniczego III stopnia. Był autorem i współautorem ponad 20 projektów i dokumentacji geologicznych oraz publikacji naukowych i popularnonaukowych, które były publikowane zarówno w polskich, jak i zagranicznych czasopismach.
20 października 2020 roku powołany na Głównego Geologa Kraju oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, a 13 grudnia 2023 roku, został odwołany ze wszystkich pełnionych przez siebie funkcji.
Odznaczenia
Piotr Dziadzio jest osobą, która otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień w swojej karierze zawodowej, co poświadcza jego wkład w rozwój branży. Wśród jego osiągnięć można wymienić:
- odznakę honorową „Zasłużony dla Górnictwa RP” w 2008 roku,
- odznakę honorową „Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego”,
- odznakę honorową „Zasłużony dla polskiej geologii”.
Przypisy
- Wiceministrowie klimatu i środowiska odwołani - Ministerstwo Klimatu i Środowiska - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Klimatu i Środowiska [dostęp 15.12.2023 r.]
- Piotr Dziadzio – Kongres 590 [online], kongres590.pl [dostęp 11.09.2023 r.]
- Dr Piotr Dziadzio został Głównym Geologiem Kraju. pgi.gov.pl, 21.10.2020 r. [dostęp 01.11.2020 r.]
- Norbert Lenkiewicz został głównym geologiem. money.pl, 10.08.2020 r. [dostęp 01.11.2020 r.]
- Ministerstwo Klimatu: Kierownictwo ministerstwa. gov.pl. [dostęp 20.11.2019 r.]
- Dr Piotr Dziadzio został głównym geologiem kraju. Państwowy Instytut Badawczy. [dostęp 07.08.2019 r.]
- a b c Piotr Dziadzio. Strona Ministerstwa Środowiska. [dostęp 07.08.2019 r.]
- Dr Piotr Dziadzio. Nota biograficzna na stronie czasopisma „Wiadomości Naftowe i Gazownicze”. [dostęp 07.08.2019 r.]
- Tadeusz Pabis: Śladami gorlickich naftowców. Wydawca Pabis Tadeusz Libusza, 1996 r. s. 139.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Paweł Małecki (naukowiec) | Mariola Cieniawa | Olga Goldberg-Mulkiewicz | Wanda Wojtuszewska | Paweł Kisielow | Mieczysław Czaja | Bogusław Polak | Maria Einhorn-Susułowska | Władysław Szymański (ekonomista) | Jan Wolski (historyk literatury) | Witold Kochański | Olga Dobijanka-Witczakowa | Marta KwiatkowskaOceń: Piotr Dziadzio