Władysław Sendecki


Władysław Sendecki, znany również jako Adzik, to wybitny polski pianista, który przyszedł na świat 17 stycznia 1955 roku w Gorlicach. Uznawany za jednego z najlepszych muzyków swojego pokolenia, jego talent i umiejętności zostały docenione przez krytyków, w tym przez New York Village Voice, który zaliczył go do grona pięciu najlepszych pianistów na całym świecie.

Sendecki to nie tylko utalentowany wykonawca, ale także kompozytor i aranżer jazzowy, który wzbogaca swoje utwory o różnorodne wpływy. Jego styl muzyczny charakteryzuje się unikalną syntezą jazzu, muzyki klasycznej oraz fusion, wplecioną w struktury world music, co czyni jego twórczość wyjątkową i rozpoznawalną.

Interesującym aspektem jego życia artystycznego jest fakt, że jego brat, Stefan Sendecki, także działa w branży muzycznej, co może sugerować, że talent muzyczny jest w ich rodzinie na porządku dziennym.

Życiorys

Władysław Sendecki, człowiek o bogatym dorobku artystycznym, pochodzi z rodziny, w której muzyka była obecna, choć nie na zawodowym poziomie. Jego ojciec, po ukończeniu studiów, zawarł związek małżeński z krakowianką, z którą osiedlił się w Gorlicach, miejscu dzieciństwa Władysława. Już w wieku czterech lat, rozpoczął swoją przygodę z nauką gry na fortepianie, której podstawy zdobywał pod okiem rodziców. Jego talent szybko zaowocował stawaniem się laureatem lokalnych konkursów oraz grą w zespole tanecznym prowadzonym przez ojca, gdzie pisał i aranżował pierwsze kompozycje.

Na dalszym etapie edukacji, w wieku lat 11, Władysław rozpoczął lekcje muzyki klasycznej u profesor Szkielskiej w Krakowie, co otworzyło przed nim kolejne drzwi do muzycznego świata. Po ukończeniu Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina, kontynuował naukę w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Byłem trenowany na klasyka i, oczywiście, kiedy zaczęły się kontakty z inną muzyką, powstał problem. Nie mogłem grać na fortepianie innej muzyki niż klasyczna, więc zacząłem stukać na bębnach. Sprawiało mi to wielką przyjemność.

W 1974 roku, w wieku 19 lat, Władysław wraz z Jarosławem Śmietaną, założył jazz-rockową formację Extra Ball, która w krótkim czasie zdobyła rozgłos. Występowali m.in. w krakowskim klubie Pod Jaszczurami. Zespół zdobył II nagrodę na festiwalu Jazz nad Odrą, a w 1975 roku, już jako kwartet, zajął I miejsce w tej samej imprezie. Oprócz sukcesów za zespołem, Władysław zdobył również indywidualne wyróżnienie.

W kolejnych latach Extra Ball brał udział w znaczących imprezach jazzowych i koncertował za granicą, zdobywając uznanie w takich krajach jak Czechosłowacja, Holandia czy Niemcy. Muzyk przyczynił się do powstania debiutanckiego albumu zespołu – Birthday z 1976 roku.

Fortepian był królewskim instrumentem i w naszej rodzinie bardzo cenionym. Jazz przyszedł później…

W 1978 roku, z inicjatywy Władysława, oraz jego współpracy z Andrzejem Olejniczakiem, powstał nowy projekt – jazzowa grupa Sun Ship. Rok ten przyniósł kwintetowi sukces nagrywając album koncertowy Aquarium Live No. 5. Rok 1979 był dla zespołu zwieńczeniem ich działań, kiedy to publiczność oraz krytycy uznali ich za jedną z wiodących formacji jazzowych w Polsce.

W 1980 roku ukazała się studyjna płyta Follow us, natomiast z przyczyn politycznych Władysław postanowił w 1981 roku opuścić Polskę. Po kilku latach spędzonych w Szwajcarii, a następnie w Hamburgu, rozpoczął międzynarodową karierę.

Wywalono mnie ze studiów, zaczęły się szykany paszportowe…

W wywiadzie dla portalu kulturograf.de/pl, muzyk poruszał temat swojej emigracji:

Polityka mi pomogła opuścić Polskę. Robiłem wtedy spektakl muzyczno-poetycki z Piotrem Szczepanikiem

Za granicą Sendecki współpracował z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Billy Cobham czy Klaus Doldinger, a także z uznawanymi postaciami polskiego jazzu jak Michał Urbaniak i Urszula Dudziak. Realizował również liczne projekty muzyczne, w tym współprace z Leszkiem Żądło, Januszem Stefańskim, czy Bronisławem Suchankiem, z którym w 1985 roku stworzył zespół Polski Jazz Ensemble.

Nie doświadczyłem zaczynania od zera, bo od razu miałem pracę…

W 1989 roku, po zmianach politycznych, zajął się kierowaniem projektami muzycznymi w Niemczech, a od 1996 roku aktywnie współpracuje z jazzowym NDR Bigband. Jest to orkiestra doceniana na całym świecie.

W 2018 roku nagrał album Le jardin oublié / My Polish Heart z Atom String Quartet i został uhonorowany tytułem „Honorowego Obywatela” Gorlic w 2017 roku.

Przypisy

  1. Vladyslav Sendecki & Atom String Quartet - Le Jardin Oublie/ My Polish Heart. [dostęp 10.03.2023 r.]
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z Muzeum Jazzu: Władysław „Adzik” Sendecki]. www.muzeumjazzu.pl. [dostęp 14.05.2021 r.]
  3. a b c d e f Małgorzata Iskra: Gorliczanin jednym z pięciu najlepszych pianistów jazzowych na świecie. gazetakrakowska.pl, 05.08.2014 r. [dostęp 14.05.2021 r.]
  4. a b Vladyslav “Adzik” Sendecki - Cracovia Music Agency (PL). vladyslavsendecki.de. [dostęp 14.05.2021 r.]
  5. Extra Ball – Birthday. ak-collection.narod.ru. [dostęp 15.05.2021 r.]
  6. Extra Ball – Aquarium Live No. 3. www.discogs.com. [dostęp 15.05.2021 r.]
  7. Sun Ship – Follow us. ak-collection.narod.ru. [dostęp 15.05.2021 r.]
  8. Sun Ship – Aquarium Live No. 5. www.discogs.com. [dostęp 15.05.2021 r.]
  9. Władysław Sendecki. chopin.nifc.pl/pl. [dostęp 14.05.2021 r.]

Oceń: Władysław Sendecki

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:22