Mira Kuś, znana w pełni jako Mirosława Kuś, to polska poetka oraz publicystka, której wkład w kulturę literacką jest nieoceniony. Urodziła się 30 grudnia 1948 roku w Gorlicach, co stanowi początek jej fascynującej drogi twórczej.
Kobieta ta jest również cenioną członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, co potwierdza jej pełne zaangażowanie w życie literackie i pasję do pisania, które towarzyszą jej przez wiele lat.
Życiorys
Ukończyła studia z zakresu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej twórczość znalazła miejsce w wielu renomowanych publikacjach, takich jak paryska „Kultura”, „Twórczość”, „Zeszyty Literackie”, „Odra”, „Znak”, „Więź”, „NaGłos”, oraz „Dekada Literacka”. Przekłady wierszy autorki zyskały uznanie w prasie międzynarodowej, szczególnie w Niemczech i USA, ale także w Hiszpanii, Rosji, Macedonii, Chorwacji, Bułgarii, Słowenii, na Węgrzech oraz Ukrainie. Wiersze te zostały również zamieszczone w różnych europejskich (m.in. w Rosji, na Węgrzech i w Niemczech) oraz amerykańskich (w USA) antologiach poetów polskich oraz literatury Europy Środkowej i Wschodniej.
w trakcie swojej kariery zdobyła liczne nagrody, w tym I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Jaszczurowy Laur” w Krakowie w 1976 roku. Otrzymała również I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym zorganizowanym przez Trzeci Program Polskiego Radia, jak również wyróżnienie w III Ogólnopolskim Konkursie im. Czesława Janczarskiego, dedykowanym twórczości dla dzieci. Jest stypendystką wielu instytucji, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz fundacji Literarisches Colloquium Berlin, a także rządu Szwecji, który przyznał jej stypendium na Gotlandii.
W przeszłości pełniła funkcję redaktorki w czasopiśmie dla dzieci „Główkolandia”. Jej teksty były również interpretowane w formie muzycznej przez znanych artystów, w tym zespół Skaldowie. Dzieje się tak, ponieważ oprócz poezji, autorka zajmuje się również krytyką literacką i regularnie pisuje w prasie na temat nauki. Z wykształcenia jest fizykiem, pochodzącym z rodziny związanej z literaturą, jako wnuczka Franciszka Kusia. Obecnie mieszka w Krakowie.
Twórczość
Mira Kuś, uznawana za utalentowaną poetkę, ma na swoim koncie wiele znaczących publikacji literackich. Oto niektóre z jej dzieł:
- Wiersze, Kraków 1978, samizdat w sześciu numerowanych egzemplarzach, okładka: prof. Krystyna Wróblewska,
- Gdzieś jest ta oaza, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1981,
- Natura daje mi tajemne znaki, Warszawa 1988,
- Rajski pejzaż, Baran i Suszczyński, Kraków 1995,
- Przekłady z zieleni, Wydawnictwo Plus, Kraków 2001,
- O, niebotyczna góro garów, Wydawnictwo Plus, Kraków 2004,
- Między tym a tamtym brzegiem, Collegium Columbinum, Kraków 2010,
- Beneath an Avalanche of Waking, chapbook of Mid-American Review, volume XXXI, Number 2, ISSN 0747-8895, 2011,
- Zioła i amaranty. Wybór wierszy, Księgarnia Akademicka, Kraków 2012,
- Żywi z Vistula River czyli Epitafia dla Przyjaciół, Znajomych, Znanych, Efemeryczna Misja Kosmiczna Art eMKa, Kraków 2016,
- Zagubione słowa, Efemeryczna Misja Kosmiczna Art eMKa, Kraków 2017,
- ZZa wiśniowych zasieków, Efemeryczna Misja Kosmiczna Art eMKa, Kraków 2019.
Oprócz tego, autorka poszerza swoje twórcze horyzonty, publikując również opowiadania i bajki dla najmłodszych. Jej teksty można znaleźć w podręcznikach szkolnych oraz w przewodnikach dla nauczycieli nauczania początkowego.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Władysław Sendecki | Piotr Liana | Krzysztof Tomalski | Wilhelm von Debschitz | Mirosław Czyżykiewicz | Mirosław Nahacz | Marek Fiedor | Aleksander Dętkoś | Stefan Sendecki | Tadeusz Krok | Tomasz Kuk | Dominika Biernat | Tadeusz Łuczejko | Łukasz Dyczko | Antoni Strzelbicki | Jan Samsonowicz (1944–1983)Oceń: Mira Kuś