Mirosław Czyżykiewicz


Mirosław Andrzej Czyżykiewicz, bardziej znany jako Mirek Czyżykiewicz, to uznawany polski artysta, którego działalność kulturalna zyskała znaczenie na przestrzeni lat. Urodził się 1 marca 1961 roku w Gorlicach, a jego kariera artystyczna obejmuje wiele aspektów, w tym bycie pieśniarzem, gitarzystą, poetą oraz kompozytorem.

Czyżykiewicz jest także artystą grafikiem, co dodatkowo podkreśla jego wszechstronność twórczą. Współpracując z różnymi stowarzyszeniami, stanowi ważną postać na polskiej scenie muzycznej. Jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV w Sekcji Muzyki Rozrywkowej oraz Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych (SAWP).

Jako przedstawiciel nurtu polskiej piosenki literackiej i poezji śpiewanej, Czyżykiewicz w swojej twórczości stara się ukazać refleksyjne podejście do życia, które odbija się w jego utworach. Jego muzyka jest często związana z głębokimi przemyśleniami i doświadczeniami osobistymi, co sprawia, że jego teksty są trudne, ale niezwykle emocjonalne.

Życiorys

Mirosław Czyżykiewicz jest synem Janiny z Dąbrowskich i Zbigniewa Czyżykiewiczów. W jego rodzinie muzyka miała szczególne znaczenie – ojciec grał na akordeonie, natomiast matka była członkinią chóru zakładowego. Artysta dorastał w Gorlicach, gdzie rozpoczął swoją przygodę z muzyką.

Jako nastolatek, w wieku czternastu lat, zaczął grać na gitarze. Jego debiut wokalny oraz gitarowy odbył się w rodzinnym mieście w zespole Ostatnia Wieczerza, który występował w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki. W 1981 roku zespół ten pojawił się na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. Obecnie artysta z dumą podkreśla swoje silne związki z tym festiwalem i miastem, do którego regularnie powraca, zdobywając nowe doświadczenia muzyczne.

Uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach, a następnie kontynuował naukę na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1984-1987. Swoją edukację artystyczną zaczynał jednak na ASP w Krakowie, gdzie studiował grafikę warsztatową w latach 1981-1983. W tym czasie aktywnie uczestniczył w studenckim ruchu artystycznym. Jego pierwsze wiersze zadebiutowały w „Radarze” w 1986 roku.

Artysta współpracował z Programem 3 Polskiego Radia oraz prowadzącym audycję Maciejem Zembatym i w 1989 roku wydał swoją debiutancką płytę zatytułowaną Autoportret I. Była to jedna z dwóch płyt wydanych w ramach akcji „Płyta dla autora” organizowanej przez Polskie Radio przy wsparciu Tygodnika Akademickiego „ITD”, Akademickiego Biura Kultury i Sztuki ZSP „Alma Art” oraz P.P. „Polskie Nagrania”. Na tym albumie artysta zagrał również na harmonijce w utworze „Zamojszczyzna” zamieszczonym na płycie Andrzeja Garczarka.

Kolejne dwa albumy są dziełem sesji nagraniowych w studiach Polskiego Radia. Wiosną 1993 roku zarejestrowano program „Świat widzialny” oparty na wierszach Josifa Brodskiego, które w dużej mierze były przekładami autorstwa Stanisława Barańczaka. Materiał ten był znany z XIX Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, gdzie 3 lipca 1992 roku w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie zaprezentowano recital „Świat widzialny, czyli siedemnaście wierszy Josifa Brodskiego”. Mimo wsparcia ze strony Polskiego Radia, album ukazał się dopiero w sierpniu 2000 roku na wydawnictwie Superata, po odświeżeniu nagrań w Studiu S-4 Polskiego Radia.

Przed premierą Superaty wydano płytę Ave, która powstała w październiku 1997 roku w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, i stała się dostepna dwa lata później, w lipcu 1999. Album zawierał wiersze Mirosława Czyżykiewicza, Josifa Brodskiego, Thomasa Hardy’ego oraz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Krytycy docenili osobiste podejście artysty w interpretacjach oraz jego unikalną wrażliwość w komentowaniu współczesności.

W 1993 roku Mirosław Czyżykiewicz reprezentował Polskę na międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych w Antwerpii. W latach 1995 i 1996 uczestniczył w koncercie „Kraina Łagodności” organizowanym w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od tego czasu pozostaje w stałej współpracy z Ogólnopolskimi Spotkaniami Zamkowymi „Śpiewajmy Poezję” oraz Studenckim Festiwalem Piosenki w Krakowie.

Na jego dorobek artystyczny składają się również występy w telewizyjnych spektaklach, w tym w „Dziadach” (1997) w reżyserii Jana Englerta oraz w „Dybuku” (1999) reżyserowanym przez Agnieszkę Holland. Regularnie współpracuje z Jerzym Satanowskim, angażując się w jego projekty literacko-muzyczne. Próby nagraniowe, które powstały z tej współpracy, można znaleźć na płytach sygnowanych nazwiskiem Satanowskiego, w tym na albumie „Dziękuję za świat: piosenki A. Osieckiej” zarejestrowanym w Teatrze Atelier w Sopocie w 1997 roku, czy na płycie „Konie narowiste” (2007), która ma szczególne znaczenie w kontekście projektu upamiętniającego Włodzimierza Wysockiego.

Wziął także udział w projekcie Antoniego Murackiego pod tytułem Świat według Nohavicy (2008). W 2008 roku miał wpływ na powstanie albumu „Szukamy stajenki”, który składał się z kolęd i pastorałek autorstwa Jacka Kaczmarskiego. Artysta nie tylko występuje, ale także wspiera młodych muzyków, udzielając się w ich projektach. Na swoim koncie ma recytację fragmentów poezji na debiutanckim albumie Cicho (2007) olsztyńskiej aktorki Marty Andrzejczyk oraz śpiewanie wiersza „Testament mój” J. Słowackiego na płycie Rozmowa z piramidami (2011) Piotra Kajetana Matczuka z zespołem.

Mirosław Czyżykiewicz jest również autorem muzyki do tekstów, które znalazły się na albumie Sopocki Nokturn z okazji setnych urodzin Sopot, na którym umieścił trzy utwory: „Sopocki Nokturn”, „Atelier” oraz „To tylko cyrk” (wszystkie wykonane przez Marka Richtera). W swoim dorobku ma liczne piosenki, które stały się częścią repertuaru wielu artystów, w tym Marka Dyjaka.

Życie prywatne

Mirosław Czyżykiewicz ma bogate życie osobiste, które obejmuje kilka związków małżeńskich. Obecnie jego żoną jest Magdalena Czyżykiewicz-Janusz, utalentowana artystka urodzona 6 stycznia 1988 roku w Bielsku-Białej, która jest zarówno malarką, jak i gitarzystką oraz kompozytorką. Para w 2021 roku wspólnie wydała album zatytułowany „Piano”.

W wyniku wcześniejszego małżeństwa mężczyzna ma córkę – Olgę Czyżykiewicz, która przyszła na świat 15 stycznia 1984 roku. Córka podąża w ślady ojca, zajmując się reżyserią teledysków, co świadczy o jej kreatywnych zdolnościach i pasji do sztuki.

Nagrody i nominacje (wybór)

W dorobku Mirosława Czyżykiewicza znajdują się liczne wyróżnienia oraz nominacje, które podkreślają jego talent i znaczenie w polskiej muzyce.

  • Laureat Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej (FAMA) w Świnoujściu w 1986 i 1987 roku,
  • Laureat nagrody „Mateusza” przyznawanej przez Program 3 Polskiego Radia w 1990 roku,
  • Nominacja do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w 2001 roku w kategorii „Album roku: piosenka poetycka” za album Zanim będziesz u brzegu, zawierający utwory do spektaklu Jerzego Satanowskiego, które wykonał zarówno Hanna Banaszak, jak i Mirosław Czyżykiewicz,
  • Pierwszy w historii laureat Nagrody Kapituły im. Jacka Kaczmarskiego podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie w 2004 roku,
  • Nominacja do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w 2005 roku w kategorii „Album roku: piosenka poetycka” za album Allez!.

Te osiągnięcia świadczą o jego wyjątkowej pozycji oraz wpływie na polską scenę muzyczną.

Publikacje książkowe

W 1999 roku, na kilka dni przed premierą albumu Ave, z inicjatywy Wydawnictwa Książkowego „Twój Styl” ukazał się zbiór tekstów piosenek oraz wierszy autorstwa Mirosława Czyżykiewicza. Publikacja ta wydana została w ramach serii „Biblioteka Bardów” i zawierała również białe i czarne reprodukcje grafik oraz obrazów artysty (ISBN 83-7163-165-0).

Rok 2011 był szczególnym momentem w życiu artysty, gdyż obchodził on swoje 50 urodziny oraz 30-lecie działalności twórczej. Z tej okazji Wydawnictwo „Skorpion” przygotowało limitowany nakład tomiku zatytułowanego „Parlando”, który zawierał teksty oraz czarno-białe grafiki powstałe w latach 1980-2005 (ISBN 978-83-86466-67-2, ISBN 9788386466677).

Dyskografia

Na poniższym zestawieniu przedstawione są albumy oraz wydania Muzyka Mirosława Czyżykiewicza. Zawiera ono szczegóły dotyczące dat wydania, tytułów oraz wytwórni płytowych, a także pozycje na polskich listach przebojów.

Data
wydania
TytułWytwórnia płytowaPozycja na liście
POL
1989Autoportret IPolskie Nagrania
10 lipca 1999AvePomaton EMI
19 sierpnia 2000Superata (Świat widzialny / Autoportret I)Pomaton EMI
24 marca 2001Zanim będziesz u brzegu
(J. Satanowski, H. Banaszak, M. Czyżykiewicz)
Polskie Radio SA
22 sierpnia 2005Allez!Pomaton EMI7
17 listopada 2008Raj
(J. Bończyk, M. Czyżykiewicz, H. Tabęcki)
MTJ
28 maja 2013Ma chérieEMI Music Poland24
20 kwietnia 2015Muzyka wieczoremMTJ
6 listopada 2015Odchodzę wracamWarner Music Poland
19 października 2018Pretekst Live
(M. Czyżykiewicz & W. Cisło)
MTJ
16 sierpnia 2021Piano
(Mirek i Magdalena Czyżykiewicz)
M&M Czyżykiewicz
23 czerwca 2023

Czy? Sześć stopni oddalenia
(Czyżyki czyli Mirosław Czyżykiewicz,
Magdalena Czyżykiewicz-Janusz i Grzegorz Bukowski)
Wydawnictwo Muzyczne Radia Poznań
„–” pozycja nie była notowana.

Oceń: Mirosław Czyżykiewicz

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:8