Józef Kapuściński, urodzony 23 marca 1818 roku w Gorlicach, to postać, która pozostawiła znaczący ślad w historii Polski. Jego życie zakończyło się tragicznie 31 lipca 1847 roku w Kleparowie, gdzie stał się ofiarą represji. Był on działaczem Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, instytucji, która miała na celu wspieranie dążeń niepodległościowych w czasie zaborów.
W kontekście swoich działań, Kapuściński prowadził przygotowania powstańcze w okręgu Pilzno, który znajdował się w Galicji. W ramach swojej misji, zorganizował i kierował atakiem na burmistrza Pilzna, co świadczy o jego zaangażowaniu w walkę o wolność. Niestety, jego działalność zakończyła się nieszczęśliwie, gdyż został ujęty przez władze austriackie.
Po aresztowaniu Józef Kapuściński został skazany na karę śmierci. W dniu egzekucji, razem z Teofilem Wiśniowskim, poniósł śmierć na Górze Stracenia w Kleparowie, w pobliżu Lwowa. Jego historia jest przykładem tragicznych losów polskich patrioty, którzy walczyli o niepodległość w trudnych czasach zaborów.
Życiorys
Dzieciństwo i edukacja w Gorlicach
Józef Kapuściński, syn Józefy z domu Stakoniewicz oraz Jana, który był kupcem i ławnikiem w magistracie, rozpoczął swoją edukację w Jaśle. Następnie kontynuował ją w Nowym Sączu, gdzie uczęszczał do gimnazjum kierowanego przez jezuitów. Już w tym czasie nawiązał bliskie kontakty z ruchem studenckim wykazującym tendencje konspiracyjne. Z entuzjazmem przyswajał sobie nielegalne publikacje przesyłane z emigracji, a także podejmował działania mające na celu popularyzację idei sprzeciwu wobec rządu absolutnego na wsiach.
W 1838 roku Józef został aresztowany z powodu posiadania prac Lelewela oraz Chodźki, dotyczących „Wyprawy do Polski 1833 roku” (wyd. Paryż 1835). Śledztwo, które trwało aż sześć miesięcy, ostatecznie zakończyło się jego uwolnieniem ze względu na brak wystarczających dowodów. Mimo to, aresztowanie to dramatycznie wpłynęło na jego możliwości kontynuacji nauki oraz zdania matury. Po tym incydencie, Józef objął stanowisko praktykanta w magistracie Gorlic, a dzięki interwencji ojca oraz pomocy syndyka magistratu, Kaspera Markla, stał się kancelistą w Pilźnie.
Działalność w Pilźnie
Kapuściński, jako kancelista, podtrzymywał kontakty z plebejskim skrzydłem sprzysiężenia, które planowało zbrojne powstanie. Utrzymywał relacje z osobami zaangażowanymi w ruch rewolucyjny, a według niektórych źródeł, mógł być odpowiedzialny za werbunek do oddziałów powstańczych, mających się pojawić w okolicach Tarnowa. Jego zaangażowanie ujawniało się w licznych kontaktach z osobami takimi jak E. Dembowski, T. Wiśniowski i L. Mazurkiewicz, gdzie ostrzegał ich o planowanych aresztowaniach orchestrated by burmistrza Pilzna, Kaspera Markla.
Józef był podejrzewany o ukrywanie Juliana Glosara, aktywnego agitatora w swoim domu. Ponadto, zorganizował w Pilźnie czołówkę rewolucyjną oraz brał aktywny udział w gromadzeniu broni, co umożliwiło stworzenie pierwszego zastępu powstańczego w mieście. Burmistrz Markl starał się informować starostę Tarnowa, Josepha Breinla o postępach w planowaniu powstania, a raport o tym trafił w ręce funkcjonariusza pocztowego, Gabriela Danielewicza, związanego z czołówką rewolucyjną.
Kapuściński miał także wiedzę o planach wywołania ataku chłopów na lokalne oddziały powstańcze, co miało być przedmiotem narady sołtysów zorganizowanej przez Markla 18 lutego 1846 roku, według instrukcji J. Breinla. Istnieją wątpliwości, czy Józef otrzymał od powstańczych władz polecenie zabicia Markla, jednak z czasem jego rola w tej dramatycznej historii stawała się coraz bardziej złożona.
To właśnie 18 lutego, po „przyspieszeniu działań”, Kapuściński przewiózł powstańców pod Tarnów. Po powrocie, w dramatycznych okolicznościach, Markl został ranny przez niego, próbując uciec, lecz zginął z ręki Góreckiego. W wyniku wydarzeń, które miały miejsce, powstańcy zostali ujęci przez chłopów i przekazani w ręce tarnowskiego sądu, który orzekł 7 stycznia 1847 roku winę Kapuścińskiego jako bezpośredniego sprawcy zabójstwa. Wyrok został potwierdzony przez Sąd Apelacyjny oraz Sąd Najwyższy, a egzekucja miała miejsce w Lwowie 31 lipca 1847 roku, co dla wielu stało się symbolem narodowej żałoby.
Przypisy
- Dwa wyroki śmierci w C.K. Sądzie Karzącym Lwowskim wydane przeciw Teofilowi Wiśniowskiemu i Józefowi Kapuścińskiemu [online], polona.pl [dostęp 06.10.2018 r.]
- MichałM. Chodźko MichałM., Wyprawa do Polski w r. 1833 [online], polona.pl [dostęp 06.10.2018 r.]
- S.S. Nicieja S.S., M.M. Patelski M.M., Rok 1846 we Lwowie. Stracenie Kapuścińskiego i Wiśniowskiego i ich kult we Lwowie, (w:) Rok 1846 w Galicji. Ludzie wydarzenia tradycje. Zbiór studiów pod red. Michała Śliwy, Wydawnictwo Naukowe WSP, Kraków 1997 r.
- a b c Marian Tyrowicz: Kapuściński, Józef. W: Polski Słownik Biograficzny. T. XII: Kapostas Andrzej – Klobassa Zręcki Karol. Kraków: PAN (www.psb.pan.krakow), 1966–1967 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Elżbieta Zielińska | Barbara Bartuś | Janusz Sepioł | Ryszard Masłowski | Marek Kotlinowski | Adam Graczyński | Bronisław Pieracki | Andrzej Sikora (ur. 1945) | Tomasz Połeć | Wanda Parylewicz | Beata Wojna | Kazimierz Pieracki | Katarzyna Matusik-LipiecOceń: Józef Kapuściński