Andrzej Sikora (ur. 1945)


Andrzej Jan Sikora, który przyszedł na świat 2 sierpnia 1945 roku w Gorlicach, to postać znana z polskiego życia społecznego. Jest on aktywnym działaczem związkowym, który zdobył uznanie w swoich działaniach na rzecz pracowników. Jego kariera nabrała tempa, gdy z powodzeniem pełnił funkcję senatora IV kadencji, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie w sprawy publiczne.

Życiorys

Andrzej Sikora, rocznik 1945, to postać z bogatą historią zawodową i polityczną. W 1964 roku ukończył Technikum Chemiczne w Tarnowie. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął pracę w Zakładach Azotowych, co stało się początkiem jego kariery zawodowej.

W 1980 roku, Sikora zaangażował się w ruch „Solidarności”, co miało wpływ na jego późniejsze życie. W czasie stanu wojennego został internowany od 13 grudnia 1981 do 29 kwietnia 1982. Po zwolnieniu z internowania, aktywnie uczestniczył w działaniach podziemnych struktur związku, w tym organizował Duszpasterstwo Ludzi Pracy w Tarnowie, co podkreśla jego zaangażowanie w obronę praw pracowniczych.

W 1989 roku objął stanowisko przewodniczącego komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zakładach Azotowych. Jego aktywność nie ograniczała się jednak tylko do pracy lokalnej; zasiadał również w Komisji Krajowej związku, co jeszcze bardziej wzmocniło jego pozycję w ruchu.

Sikora miał także epizod polityczny, gdyż sprawował mandat senatora IV kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność, reprezentując województwo tarnowskie. Chociaż w 2001 roku ubiegał się o reelekcję na to stanowisko, niestety nie odniósł sukcesu w tych staraniach.


Oceń: Andrzej Sikora (ur. 1945)

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:13