Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach


Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach to niezwykle ważne miejsce, które gromadzi bogate pamiątki związane z historią wydobycia ropy naftowej w regionie Gorlickim. Jest to kluczowy element Zagłębia Przemysłu Naftowego, które miało duże znaczenie w rozwoju tej branży.

Obiekt znajduje się w Gorlicach, przy ulicy Lipowej, a jego położenie na Karpacko–Galicyjskim Szlaku Naftowym dodatkowo podkreśla wartość turystyczną oraz edukacyjną tego miejsca. Odwiedzając skansen, możliwe jest poznanie nie tylko aspektów technicznych dotyczących wydobycia ropy, ale także historii i kultury regionu związanej z tym przemysłem.

Historia i ekspozycja

Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” jest miejscem, które zostało otwarte 31 maja 2012 roku. Jest zlokalizowany na terenie byłej kopalni ropy o nazwie „Magdalena”, stanowiącej jeden z wielu historycznych obiektów obecnych w tym regionie, w tym również kopalnie „Jantas”, „Zawisza” i „Zawodzie”. W latach 1931-2000 w rejonie Magdalena – Ropica Polska powstało około 110 otworów, z których wydobyto blisko 310.000 ton crude oil.

Od roku 1956 do kompleksu „Magdalena” dołączano kolejne szyby, w tym te pochodzące z kopalni w Szymbarku, takie jak „Bystrzyca”, „Śląsk” i „Lasek”. W skansenie można podziwiać różnorodne narzędzia oraz wyposażenie, a także dokumenty i fotografie ściśle związane z historią wydobycia ropy naftowej w Polsce, zwłaszcza w rejonie Gorlickiego Zagłębia Przemysłu Naftowego.

Wśród dominujących elementów skansenu znajduje się wieża wiertnicza z rekonstrukcji kopanki „Ćwiartka”, która powstała przed 1880 rokiem. Z tego miejsca rozciąga się przepiękny widok na panoramę Beskidu Niskiego. Na ekspozycji znajduje się również rekonstrukcja samowypływu oleju skalnego, który zbierany był w tzw. bęsiorach oraz za pomocą łapaczek, a później przez tak zwanych łebaków.

Inne cenne eksponaty w skansenie to:

  • kuźnia do wierteł,
  • ręczne urządzenie typu „Granik” wykorzystywane do eksploatacji ropy naftowej poprzez łyżkowanie,
  • kierat pompowy rodzaju „Glinik”,
  • kocioł i pompa parowa,
  • pompy tłokowe Vorthington i Trauzl stosowane do manipulacji oraz przetłaczania ropy,
  • indywidualny żuraw pompowy,
  • winda obróbcza JL–1 „Rudno” z trójnogiem do obróbki odwiertów,
  • rampy narzędziowe z zestawami narzędzi wiertniczych, instrumentacyjnych oraz obróbczych.
  • ze zbioru flakonów prezentujące różne rodzaje ropy naftowej wydobywanej na terenie Podkarpacia, charakteryzujące się różnorodnością pod względem kolorystyki, przezroczystości i gęstości.

W skansenie dostępne są także udogodnienia takie jak grill oraz możliwość korzystania z różnych sportowo-rekreacyjnych gier. Właścicielem tego cennego obiektu jest Kazimierz Dudek.

Przypisy

  1. a b c O skansenie [online], www.skansenmagdalena.cba.pl [dostęp 02.08.2020 r.] 
  2. a b c Nowy blask na Karpacko-Galicyjskim Szlaku Naftowym, ulotka, Polkart, Warszawa, 2018
  3. Katalog obiektów - Gorlice - Urząd Miejski w Gorlicach [online], www.gorlice.pl [dostęp 02.08.2020 r.] 
  4. a b Zapraszamy do Gorlic - miasta światła, kolebki przemysłu naftowego [online], Europejskie Dni Dziedzictwa [dostęp 02.08.2020 r.] 
  5. a b Turystyka - Szlak Naftowy - Gmina Gorlice [online], www.gmina.gorlice.pl [dostęp 02.08.2020 r.] 
  6. a b Redakcja, Gorlice: skansen przemysłu naftowego otwarty [online], Gorlice Nasze Miasto, 04.06.2012 r. [dostęp 02.08.2020 r.] 
  7. a b Skansen Naftowy na Magdalenie [online], www.gorlice.pl [dostęp 02.08.2020 r.] 

Oceń: Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:5