Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz Sanktuarium Pana Jezusa w Więzieniu w Gorlicach to ważny katolicki obiekt sakralny, który przyciąga uwagę zarówno wiernych, jak i turystów.
Ta wyjątkowa świątynia została zbudowana w latach 1885–1892, a jej architektoniczny styl to neorenesans, który jest widoczny w wielu detalach budowli.
Historia
W budowę kościoła zaangażował się ówczesny proboszcz Marceli Żabicki, którego determinacja przyczyniła się do powstania tej wspaniałej świątyni. Projekt architektoniczny został przygotowany przez o. Franciszka Pavoni, włoskiego zakonnika oraz przełożonego dominikanów w Krakowie.
Niestety w 1915 roku budowla doznała znacznych zniszczeń w wyniku działań wojennych, co wymusiło podjęcie działań naprawczych. Świątynia została odbudowana w latach 1921-1932, co było kluczowym momentem w jej historii.
Następnie, w latach 2000-2003, odbyła się renowacja kościoła, która przywróciła mu dawny blask. 23 maja 2009 roku, dzięki decyzji Benedykta XVI, . kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach uzyskał tytuł bazylice mniejszej. Uroczystość nadania odbyła się z udziałem biskupa Kazimierza Górnego, ordynariusza diecezji rzeszowskiej, co podkreśliło znaczenie tej świątyni w regionie.
Figura Pana Jezusa w Więzieniu
W bocznej nawowej przestrzeni kościoła znajduje się figura przedstawiająca Chrystusa Ubiczowanego, która osiąga naturalne wymiary, mierząc 164 cm wysokości. Ta barokowa rzeźba, wykonana z drewna, ukazuje postać Chrystusa przywiązanego do słupa w momencie największej męki.
Nie jest znane nazwisko twórcy tego dzieła, wszak przyjmuje się, że została stworzona w połowie XVII wieku. Figura pierwotnie miała swoje miejsce w murowanej, krytej gontem kaplicy, znanej jako „Więzienie Chrystusa” (Carceris Christi), w której kult był praktykowany. Kaplica ta znajdowała się w południowej części cmentarza przylegającego do kościoła.
Na górnym poziomie tej dwupoziomowej budowli znajdował się ołtarz z obrazem przedstawiającym zdjęcie Chrystusa z krzyża, natomiast w dolnej części znajdowała się figura Chrystusa Ubiczowanego wraz z ołtarzem Matki Bożej Bolesnej. Kaplica, dotknięta wieloma wydarzeniami historycznymi, w tym pożarami starego kościoła oraz w trakcie budowy nowego, pełniła także rolę świątyni parafialnej.
Podczas I wojny światowej górna część kaplicy została w istotny sposób uszkodzona. W związku z tym, po odbudowie świątyni, w 1925 roku przeniesiono figurę do nawy północnej, a kaplicę zburzono, zasypując jej dolną część ziemią.
W 1961 roku figura poddana została renowacji, a już w 1963 roku znalazła swoje miejsce w specjalnie wybudowanym ołtarzu, który znajduje się między nawą główną a północną. Uroczystość poświęcenia ołtarza miała miejsce 7 marca 1963 roku, a dokonał jej biskup tarnowski Jerzy Ablewicz.
Kult figury Chrystusa Ubiczowanego manifestuje się poprzez msze odprawiane w każdy trzeci wtorek miesiąca w obrębie ołtarza Pana Jezusa w Więzieniu. Dodatkowo, szczególna okazja, jaką jest odpust parafialny, odbywa się w pierwszą niedzielę wielkiego postu.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach | Parafia św. Andrzeja Boboli w GorlicachOceń: Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny i Sanktuarium Pana Jezusa w Więzieniu w Gorlicach