UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gorlice - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Glinik Mariampolski


Glinik Mariampolski to unikalna miejscowość, która przed 1954 rokiem funkcjonowała jako samodzielna wieś, a obecnie stanowi nieformalną dzielnicę w północnej części Gorlic. Historia Glinika sięga średniowiecza, kiedy to był znany jako Glinik. Otwarcie rafinerii ropy naftowej, jednej z trzech największych w Galicji, było kluczowym momentem w rozwoju tej miejscowości. To właśnie Kanadyjczyk William Garvey oraz Austriak John Simeon Bergheim przyczynili się do powstania tego przemysłowego ośrodka, uruchamiając również zakład narzędziowo-naprawczy.

Warto zwrócić uwagę na dane z austriackiego spisu ludności z 1900 roku, który wskazuje, że w Gliniku Mariampolskim zamieszkiwało 966 osób w 142 budynkach usytuowanych na areałach o wielkości 274 hektarów. W większości byli to polskojęzyczni katolicy, jednak społeczność była zróżnicowana: 26 mieszkańców stanowili Żydzi, 7 ewangelicy, a 67 mówiło w języku niemieckim, w tym także w jidisz. Dodatkowo, 38 osób posługiwało się innymi językami. Przełomowym rokiem okazał się 1921, kiedy to według polskiego spisu ludności liczba mieszkańców wzrosła do 1658.

W tym samym roku powstał robotniczy klub sportowy, który obecnie znany jest jako Glinik Gorlice. W 1934 roku Glinik Mariampolski uzyskał status gminy, a w 1954 roku nastąpiło włączenie tej miejscowości do miasta Gorlice, co wpłynęło na dalszy rozwój i urbanizację regionu.

Przypisy

  1. Kiwony, rafinerie, destylarnie - tak niegdyś wyglądała ziemia gorlicka. Dzisiaj to już tylko historia, po której pozostało coraz mniej
  2. Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie, 30.11.1954 r., Nr. 11, Poz. 41
  3. Gemeindelexikon der im Reichsrate vertretenen Königreiche und Länder, bearbeitet auf Grund der wyników Volkszählung, 31.12.1900 r., XII. Galizien. Wien: 1907.
  4. Spis z 1921 roku

Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":

Sokół (Gorlice) | Zawodzie (Gorlice)

Oceń: Glinik Mariampolski

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:15